„1944“ premjerai - žinomų politikų ir kariškių dėmesys

Baltijos šalių filmai mūsų ekranuose svečiuojasi labai retai. Dažniausiai juos galima pamatyti tik kino festivalių metu, o į  įprastinį didžiųjų kino teatrų repertuarą jie praktiškai nepatenka. Šį kartą turime retą progą pamatyti puikiai vertinamą vieno žinomiausių estų režisieriaus Elmo Nüganeno karinį epą „1944“.  

Filmo premjera Lietuvoje susilaukė žinomų politikų ir kariškių dėmesio. Pristatydamas filmą Estijos ambasadorius Lietuvoje, Toomas Kukk, linkėjo, kad estiški filmai dažniau atsirastų Lietuvos kino repertuaruose, o lietuviški – Estijos. Pabrėždamas šios juostos svarbą T. Kukk teigė, kad „filme įžvelgsime ne tik Estijos, bet Lietuvos Istoriją, savo senelių kovas ir likimus. Būtent pastarojo šimtmečio Estijos ir Lietuvos istorija yra panaši, mūsų tautas ištikusių įvykių datos kartais net sutampa“, – sakė ambasadorius.

Rekordinio populiarumo Estijoje sulaukusio filmo pamatyti susirinko politikai, kariškiai ir visuomenės veikėjai. Filmą pristatęs televizijos laidų vedėjas Virginijus Savukynas akcentavo sudėtingą patirtį, kurią išgyveno estų ir lietuvių tautos atsidūrę svetimų valstybių karo lauke.

Istorinės aplinkybės lėmė, kad Antrojo pasaulinio karo metu 55 tūkstančiai estų buvo mobilizuoti Raudonosios armijos, o ne mažiau nei 72 tūkstančiai karių pateko į Trečiojo Reicho karines pajėgas. Svetimame kare šie vyrai buvo priversti kovoti vienas prieš kitą, nors nei Sovietų Sąjungos, nei nacistinės Vokietijos pergalė Estijos valstybei nereiškė nieko gero. „1944“ yra karinis ir istorinis filmas, tačiau jame atspindėti paprastų estų vyrų likimai. Nepaisant aplink tvyrančio karo siaubo jie mėgino išsaugoti savo vertybes, šeimas ir mylimus žmones.

Ambicingiausias pastarojo meto Estijos kino projektas statytas su Suomių kino profesionalais, kurie prisidėjo kuriant garso ir specialiuosius efektus. Filmą šiuo metu jau galima pasižiūrėti Lietuvos kino teatruose.

(„Garsų pasaulio įrašai“ informacija)

Filmo anonsas: www.youtube.com/watch?v=LX_1-CzqIPQ

Filmas „Romuvos“ repertuare: http://kcromuva.lt/filmai/premjera-1944 .


Nuotraukoje: Audronius Ažubalis su ambasadoriumi

Nuotraukoje: Estijos ambasadorius su Juozu Bernatoniu


Nuotraukoje: Estijos ambasadorius ir Virginijus 


Nuotraukoje: Filmo platintojai su ambasadoriumi


Nuotraukoje: filmo premjeros akimirkos

Nuotraukoje: filmo premjeros akimirkos

Nuotraukoje: Pulkininkas Gintaras Bagdonas (viduryje)

Nuotraukoje: filmo premjeros akimirkos