„Kino iliuzija“ – magiškas ankstyvojo kino pasaulis edukacinėje programoje

Apsupti šventinės nuotaikos per porą praėjusių savaičių kartu su Kauno mokyklų auklėtiniais pasinėrėme į kino istorijos tyrinėjimus. Projekto „Kino iliuzija“ programą moksleiviai galėjo išbandyti net trijų skirtingų užsiėmimų metu. Naujosios edukacinės-kūrybinės dirbtuvės kvietė dalyvius išbandyti įvairius optinius žaislus, sukurti savo animacinę iliuziją ir sugrįžti laiku į istorinio kino kūrimą. 

Mirioramų edukacijos. Miriorama – speciali dėžė su iliustruotu panoraminiu paveikslu, tai tarsi televizoriaus ekrano prototipas, kurios rankenėlę sukant, galime išvysti besikeičiančią istoriją. Unikalią, vienintelią tokią pasaulyje, mirioramą „Romuvai“ sukūrė Lietuvoje pripažintas ir įvairiais apdovanojimais įvertintas, dailininkas, knygų iliustratorius Marius Jonutis. Edukaciją vedė Vilniaus teatro „Lėlė“ aktorius Rimantas Driežis. Patys dalyviai piešė iliustracijas apie Kalėdas, dovanas, šventę su šeima, o po to galėjo pamatyti savo piešinius mirioramoje, kuriuos šmaikščiai komentavo edukatorius.

Magiškas žibintas ir diafilmų demonstravimas. Magiškojo žibinto, kitaip žinomo kaip Lanterna magica, dirbtuvės įtraukė vaikus į senųjų kino filmų pasakojimą ir muzikinio filmo takelio kūrimą. Unikalioje programoje rodėme paveikslėlius apie aviacijos istoriją, kai lėktuvai dar buvo visiška naujovė, bei trumpametražį filmą apie pirmąjį skrydį iš 8mm kino juostos. Į šią stebuklingą kelionę su dalyviais leidosi kino archyvaras Aleksas Gilaitis.

Optinių žaislų edukacijos. Edukacijų su optiniais žaislais metu moksleiviai susipažino su ankstyvąja animacijos istorija bei senoviniais prietaisais kuriančiais judėjimo iliuziją. Su Vilniuje įsikūrusio „Iliuzijų muziejaus“ komanda dirbtuvių dalyviai kūrė taumatropus, išbandė zootropus ir praksinoskopus, kuriems patys piešė juostelę su kadrais ir taip savo personažams suteikė naują gyvenimą.

Edukacinių užsiėmimų projektas „Kino iliuzija“ yra finansuojamas iš Lietuvos kino centro lėšų.