Ankstyvasis kinas savo inovatyvumu nenusileidžia šiuolaikiniam

Rugsėjo 20–22 d. Kaune vyks satelitinis Europos šalių kino forumo „Scanorama“ renginys – ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Šiemet prie ekranų kviečiami ne tik tokio kino mėgėjai, bet ir skeptikai. Įprasta manyti, kad senas kinas yra neįdomus, nejuokingas ir visomis prasmėmis primityvus. Festivalio organizatoriai kasmet įrodo, kad yra priešingai.

„Vienas iš „Pirmosios bangos“ tikslų yra griauti mitus apie ankstyvąjį kiną. Į mūsų festivalį atėję žiūrovai dažnai nustemba pamatę, kad XX a. pr. filmai nėra tik strakaliojančių nespalvotų paveiksliukų kratiniai. Kartais tai tiesiog genialūs ir laikui nepavaldūs šedevrai. Juk tuo metu nebuvo jokių taisyklių, režisieriai kūrė iš nuojautos, visomis jėgomis bandydami atskirti kino kalbą nuo teatro. Tuo metu viskas buvo originalu, su niekuo nepalyginama, o tai stebina ir įkvepia“, – sako festivalio „Pirmoji banga“ sumanytojas Aleksas Gilaitis.

Programoje – nuo kontroversiško siaubo iki britiško humoro

„Pirmoji banga“ šiemet į Kauną grąžins 7 ankstyvojo kino juostas. Kai kurios jų buvo rodytos Lietuvoje tarpukario laikotarpiu, kitos – visai nematytos arba tik neseniai prikeltos naujam gyvenimui.

Ne vienas „Pirmosios bangos“ filmas savo laiku sulaukė kritikos ar buvo apskirtai uždraustas. Vienas tokių –  siaubo kino pradininko Todo Browningo „Išsigimėliai“ („Freaks“, 1932). Iš pirmo žvilgsnio savo įtaigumu stebinantys kostiumai, pasirodo, visai ne kostiumai, o fizinių negalių turintys tikri žmonės. Filmas iškart sulaukė neigiamų reakcijų, žiūrovai filmo nepriėmė iki pat 7-ojo dešimtmečio, kai juosta buvo atrasta ir įvertinta iš naujo.

Anonsas >>>

Festivalyje savo seansą tradiciškai ras ir mažieji žiūrovai. Šiemet jiems numatytas pirmasis ilgametražis animacinis filmas „Princo Achmedo nuotykiai“ („Die Abenteuer des Prinzen Achmed“, 1926), sukurtas pasitelkus iš popieriaus iškarpytus siluetus. Linksmų emocijų filmuose ieškantys žiūrovai galės pamatyti  vieną pirmųjų ankstyvųjų britų garsinių komedijų „Lažybos“ („It‘s a bet“, 1935).

Anonsas: >>>

Nebylius seansus įgarsins profesionalūs muzikantai

Visus „Pirmosios bangos“ seansus pristatys kino profesionalai, o nebyliems filmams akomponuoja festivalyje užauginti taperiai.

Antai, „Pirmosios bangos“ žiūrovų šiemet laukia vieno svarbiausių pastarųjų metų archyvo atradimų premjera – visis kai atkurta klasikinio Fridricho Ermlerio filmo „Imperijos nuolauža“ („Oblomok imperii“, SSRS, 1929) peržiūra. Filmo restauravimas truko septynerius metus. Jai akomponuos festivalio lankytojams jau pažįstamas Viktoro Oresto Vagusevičiaus ir Mato Samulionio duetas.

Visa festivalio programa skelbiama www.pirmojibanga.lt.

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ Kaune vyks rugsėjo 20–22 dienomis, kino centre „Romuva“. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.