Filmo „Naujokas" metodinė medžiaga

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, trūksta edukacinių filmų skirtų vienai išrankiausių auditorijų - paaugliams. Galbūt tai yra dėl to, kad tai pačiai amžiaus grupei priklausantys asmenys labai skiriasi savo brandumu, pomėgiais, bendravimu, todėl sunku įtikti visiems ir tuo pačiu atrasti filmą, kuris būtų ne tik patrauklus, bet ir aktualus savo temomis, iškeltų ar atsakytų rūpimus klausimus. 

Kartu su jaunimo psichologais ir socialiniais darbuotojais atrinktas filmas „Naujokas“ savyje talpina labai daug temų: siekio pritapti, jausmų priešingai lyčiai, neįgaliojo žmogaus ir atvykelio iš kitos šalies integracija klasėje, tikros draugystės paieškos, jauno žmogaus vertybių pasirinkimas ir kitos. 

Įdomu tai, kad Lietuvoje visos anksčiau išvardintos temos nublanksta ir išryškėja viena aiški ir labai įdomi nauja tema - humoro jausmas ir perkeltinių reikšmių supratimas. Filmas labai gerai įvertintas Europoje, labai įvairiai sutiktas Lietuvoje. Vieniems tai vienas geriausių matytų filmų jaunimui, kitiems – patyčių kupina komedija. Kodėl tokios skirtingos nuomonės apie tą patį filmą? Nes filmas savyje talpina daug perkeltinių reikšmių ir juokų, kuriuos žmonės (ne)supranta skirtingai.

Atsižvelgiant į auditorijos reakciją būtent šia tema ir buvo parengta metodinė medžiaga bei jos užduotys. Metodinę medžiagą ir užduotis parengė psichologė Monika Matonytė. Kartu atkreipėme dėmesį į tai, kaip svarbu su jaunais žmonėmis pakalbėti apie humoro sampratą, humoro ir patyčių skirtumus. Koks humoras yra kitose kultūrose? Ar visi juokai prancūziškame filme buvo suprantami mums čia Lietuvoje? Ar nesame per daug įžeidūs ar patys suprantame ir mokame juoktis? Tai nauja ir labai įdomi tema jaunimui, apie kurią reikia kalbėti, nes galbūt tai yra raktas į toleranciją, pasitikėjimą vieni kitais, įtampos sumažinimą mokykloje.

Taip pat metodinėje medžiagoje aptarami ir socialiniai žmonių ratai norint parodyti mokiniams, koks svarbus yra artimų žmonių palaikymas.

Galite atsisiųsti filmo metodinę medžiagą aptarimui klasėje čia: